GÖRME BOZUKLUKLARI

   

Baktığımız cisimlerden yansıyan ışınların  %80 i gözün kornea   tabakasından, % 20 si ise gözün lensinden kırılarak gözün en arkasında yer alan ve sinir liflerinden oluşan retina tabakası üzerinde görme merkezinde odaklanır. Işığın kırılarak göz içindeki  bu yolculuğuna refraksiyon denir. Retinadan alınan uyarılar göz siniri ile beyindeki görme merkezine taşınır ve görme oluşur. Eğer ışık retinada doğru yere odaklanamazsa miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi  (refraksiyon kusurları) kırma kusurları oluşur ve görme netliği kaybolur.
Miyopi

Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı ya da her ikisi olması gerekenden fazla ise kırılan ışınlar görme merkezinde değil daha önde odaklanır ve  göz uzaktaki cisimleri net göremez. Bu duruma Miyopi denir. Miyoplar; yakını iyi görebildikleri halde, uzağı bulanık görürler.

Hipermetropi

Gözün normalden daha kısa veya kırıcılığın normalden daha az olması sebebiyle göze yakın cisimlerden gelen ışınların görme merkezinin arkasında foküs oluşturmaları durumudur.
Genç yaşlarda göz içinde bulunan lens şeklini değiştirerek kırıcılığını arttırır ve görüntüyü sarı nokta üzerine taşımaya çalışır. Bu durumda hipermetropi lensin telafi edebileceği sınırlarda ise, kişi uzağı da, yakını da görebilir. Ancak göz içi kaslar daha çok çalıştığından gözde yorulma hissi, göz  ve baş ağrıları ortaya çıkabilir. Yüksek hipermetropilerde ve yaş ilerledikçe ise yakın bulanıkdır. Hipermetropinin derecesine, astigmatizmanın varlığına  ve yaşa bağlı olarak hipermetroplarda uzakta etkilenebilmektedir.

Astigmatizma

Astigmatizma gözün kırıcı ortamının düzensiz olması sonucu ortaya çıkar. Örnek olarak kornea yatay ve dikey eksenlerinin farklı kırıcılıkta olması astigmatizmaya yol açar. Astigmatizmanın anlamı iki noktanın üst-üste düşmemesi durumudur. Yatay ve dikey eksenden giren ışınlar farklı kırılacağı için noktalar görme merkezinde üst-üste düşmez ve bulanık veya gölgeli görme oluşur.

Presbyopi (Yaşa bağlı yakını görme bozukluğu)

Cisimler yakina geldiginde, lensin esnekliği sayesinde gözlerimizin içindeki mercek şişerek şeklini değiştirir ve yakına odaklama yapar. Yakin görme bu şekilde gerçekleşir. Yaş ilerledikçe, lens bu esnekliğini kaybeder ve dolayısı ile yakın görme bozulur. Presbiyopinin ilk belirtisi, okurken nesneleri uzaklaştırma ihtiyacıdır. Yorgun olduğunuz zaman, geceleri ya da az ışıkta okumak daha da zorlaşır. Bazen yakını okumak için göz zorlandığında uzak nesneleri de net görme geçici olarak zorlaşabilir.  Presbiyopinin başlangıç yaşları 40-45 arasıdır. Hipermetroplarda bu durum daha erken gelişir. Miyoplar, gözlüklerini çıkararak daha iyi okuyabildiklerini fark ederler.

     
   

takip edin :       


Ziyaretçiler için uyarı: Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15.02.2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliğin 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bir uzmana danışılmadan veya bir doktorla görüşülmeden bilinçsizce yapılan uygulamadan doğabilecek zararlar nedeniyle web sitemiz sorumlu tutulamaz. Site içerisindeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.