DOÇ. DR. FAİK ORUÇOĞLU

   

Dr. Faik Oruçoğlu 1993 yılında Bakü/Azerbaycan 257 numaralı okuldan mezun olup, aynı yıl Erciyes Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimine başlamıştır. Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini 2003 yılında Marmara Üniversitesi’nde tamamlayıp, 2004 yılında  Israil’de Hebrew Üniversitesi Hadassah Hastanesi’nde Kornea Hastalıkları ve Refraktif Lazer Cerrahisi branşında üst ihtisasa baslamıştır.  Professor Joseph Frucht - Pery başkanlığında Hadassah Hastanesinde Kornea kliniği, Göz  Servisi ve ameliyathanesinde Kornea hastalıkları Uzmanı olarak ve Hadasah Optimal Lazer Merkezinde ise Refraktif Lazer Cerrahisi Uzmanı olarak aktif görev almıştır.

Eş zamanlı olarak Professor Abraham Domb başkanlığında gerçekleştirilen “Gözde İlaç Kullanımı ve Iontoforozis” ile ilgili laboratuvar araştırmalarına katılmıştır. İsrail’deki çalışmalarının ardından 2007 yılında  İstanbul’a dönen Dr. Oruçoğlu Kornea Hastalıkları ve Refraksiyon Cerrahisi Uzmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Büyük çoğunluğu uluslararası olmak üzere 100’ün üzerinde kornea ve refraktif cerrahi ile ilgili bilimsel yayın ve bildirisi bulunmaktadır. Editörlüğünü ve yazarlığını yaptığı ''Oküler Yüzey ve Kornea Hastalıkları Atlası'' kitabı 2010 yılında basılmıştır. Keratokonus tedavisinde yenilik sağlayabilecek olan buluşu ''Intracuring Intrastromal Corneal Photopolymerization'' tekniğini geliştirmiştir. Tekniğe bağlı çalışma Ophthalmic Surgery, Lasers & Imaging dergisinde yayımlanmıştır. Onbin’in üzerinde refraktif lazer cerrahisi tecrübesine sahip Dr. Oruçoğlu refraktif lazer cerrahisinde flep kaldırılmak için kullanılan “Orucoğlu spatülünü” (Orucoglu Femtosecond Flap Spatula) geliştirmiştir.

Dr. Oruçoğlu Türk Cumhuriyetleri Oftalmoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Cumhuriyetleri Oftalmoloji Derneği Genç Oftalmologlar Kolu Başkanı’dır. Türk Oftalmoloji Derneği Katarakt ve Refraktif Cerrahi ve Kornea Birimlerinin aktif üyesidir. Ayrıca Turkish American Ophthalmic Society, International Society of Refractive Surgery, European Society of Cataract and Refractive Surgery ve American Society of Cataract and Refractive Surgery,  Tear Film and Ocular Surface Society, American Academy of Ophthalmology ve Çöl Doktorları üyesidir.

     
   

takip edin :       


Ziyaretçiler için uyarı: Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15.02.2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliğin 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bir uzmana danışılmadan veya bir doktorla görüşülmeden bilinçsizce yapılan uygulamadan doğabilecek zararlar nedeniyle web sitemiz sorumlu tutulamaz. Site içerisindeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.